1., Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?
A napkollektor napenergiából hőenergiát nyer úgy, hogy a napkollektorban elhelyezett csőben folyó hőközvetítő folyadékot felmelegíti és a hőenergiát egy hőcserélőn keresztül egy tárolóban tárolja. Ebből nyerünk ki használati melegvíz és fűtési energiát.
A napelem fény hatására egyen feszültséget állít elő, melyet egy inverterrel átalakítunk 230V váltakozó feszültséggé.
2., Milyen engedélyre van szükség napelemes rendszer telepítéséhez?
50 kWA-ig háztartási méretű kiserőműről beszélünk, amely engedély nélkül telepíthető kivéve ha tiltás van pl: örökségvédelem). Engedélyt beszerezni az egyetemes szolgáltatótól kell, melyet általában a kivitelező cégek elvégeznek a megrendelő helyett.
3., Mennyit termel a napelem?
1 kW napelem a tapasztalati számok alapján 1100-1300 kWh termelnek egy évben. Ezt befolyásolja a telepített napelem földrajzi helyzete, dőlésszöge és iránya.
4., Milyen karbantartást igényel egy napelemes rendszer?
Mivel nincs forgó-mozgó alkatrésze ezért folyamatos karbantartást nem igényel, de az éves felülvizsgálat és a felületi szennyeződések eltávolítása is indokolt.
5., Mennyi az élettartama egy telepített rendszernek?
A napelemek gyártói 25-30 éves termelési garanciát adnak, ezzel az élettartammal lehet számolni.
6., Megéri-e napelembe fektetni a pénzem?
Tételezzük fel, hogy egy 6kW-os napelemes rendszert telepítünk egy 55 millió forintot érő házra. Akkor az épület értéke 2,5 millió forinttal megemelkedik. A termelt energia 1 évben ,int egy 300 ezer forintnyi villamosenergiát termel, amit nem kell megfizetni a szolgáltatónak.
7., Milyen garanciákat ad a telepítő a napelemes rendszerekre?
Általában a komplett rendszerre 2-5 év garanciát adnak a kivitelezők. Az inverterekre 5-10 évet ad a gyártó, mely garanciát 5 évente meglehet hosszabbítani. A napelemekre 25-30 év termelési garanciát adnak a gyártók.
8., Az elkészült napelemes rendszer után mennyi idő alatt szereli fel a szolgáltató az oda-vissza mérő órát?
Tapasztalataink szerint 1-2 héten belül ez megtörténhet.
9., Mennyi az általános megtérülési idő?
Egy jó minőségű, és jó tájolású dőlésszögű rendszer 8-8,5 év megtérüléssel számolhatunk.
10., Mi történik ha nem használom fel az összes energiát amit megtermelt?
Az éves leolvasáskor a szolgáltató ezt az éves számlában feltünteti és csökkentett áron visszatéríti. Ez szolgáltatóként változó (eon, elmü, nkm).
11., Honnan tudhatom, hogy megfelelően termel-e a napelem?
Az inverter az adatokat tárolja és manuálisan bármikor kiolvasható. Csatlakoztatható egy olyan eszköz az inverterhez amely wifi jelenléte esetén bármilyen eszközre – telefon, számítógép – az adatokat továbbítja.
12., Mit tehetek akkor, ha nem alkalmas a tetőm a telepítésre?
Lehetőség van földre telepített rendszer kialakítására is, amennyiben egy nagyobb szabad terület áll rendelkezésre.
13., Mi a különbség a sziget és a rátáplálós üzemmód között?
A sziget üzemmód esetén a termelt energiát vagy felhasználjuk, vagy eltároljuk erre egy akkumulátor csomag kialakítása szükséges. Ebben az esetben a belső hálózat nem csatlakozik a külső hálózathoz. A rátáplálós rendszer esetén a csatlakozási ponton keresztül rákötésre kerül a rendszer a hálózatra és ezen a ponton keresztül vételez illetve rátáplál a naperőmű.
14., Milyen költsége van a villamoshálózatra csatlakozásnak?
A szolgáltató felé ez díjmentes, csak az ezzel kapcsolatos adminisztráció, csatlakozási dokumentáció elkészítése a költség, de általában a kivitelezők a kivitelezési árba ezt beépítik.